Początki

Oficjalna data powstania Orkiestry Miasta Poznania to 7 stycznia 1955 roku, bowiem w tym dniu odbyła się pierwsza próba zakładowej orkiestry dętej. Jednak jej początki sięgają roku 1952 kiedy powstała ośmioosobowa orkiestra smyczkowa kierowana przez Mariana Nowaczyka a następnie przez Tadeusza Szczęsnowskiego. W tym czasie dzięki pomocy finansowej ówczesnej Rady Zakładowej zostają zakupione nowe instrumenty.

Rozwój

W roku 1954 orkiestra rozrasta się, przybywa muzyków i repertuaru a także zmienia się dyrygent. Funkcję kapelmistrza obejmuje Zygmunt Woźniewicz – emerytowany żołnierz Wojska Polskiego, który prowadzi orkiestrę do końca czerwca 1967 roku. Potem następuje jeszcze dwukrotna zmiana dyrygentów na Józefa Pitza i Leona Murzyna. 1 lutego 1968 roku kierownictwo obejmuje Marian Frankowski – poznański muzyk i pedagog. Przez 34 lata pracy z orkiestrą kształtuje jej kierunki repertuarowe, poziom artystyczny oraz wprowadza nowy profil brzmienia orkiestry, od prostej muzyki ludowej do współczesnych aranżacji kompozytorów europejskich i światowych.

Współczesność

1 października 2002 roku nowym kapelmistrzem zostaje Jarosław Goerlich, pełniący funkcję drugiego dyrygenta. Orkiestra znajduje się w czołówce polskich orkiestr dętych. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele nagród i dyplomów. Wielokrotnie zdobywała “Złoty Róg” na Turnieju Orkiestr Dętych w Grodzisku Wielkopolskim. Kilkakrotnie prezentowała się za granicą podczas międzynarodowych festiwali orkiestr dętych, skąd również przywoziła wyróżnienia. W 1996 r. zdobyła “Srebrny Dyplom” na festiwalu w Vesprem na Węgrzech, w 1999 r. “Złoty Dyplom” w Salsomaggiore Terme we Włoszech, w 2005 r. otrzymała nagrodę “Wind-Stab” w Vöcklabruck w Austrii, a w 2008 r. dwa “Złote Medale” w Rastede w Niemczech. Za swoją działalność została odznaczona w 2005 r. odznaką honorową “Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.

Dorobek

Orkiestra wielokrotnie uświetniała uroczystości otwarcia Międzynarodowych Targów Poznańskich a także pięciokrotnie koncertowała w sezonie letnim w Świnoujściu. Uczestniczy również w życiu kulturalno-społecznym Poznania koncertując podczas uroczystościach państwowych i kościelnych. Wielokrotnie brała udział w Poznańskich Porankach Muzycznych oraz Koncertach Promenadowych organizowanych przez Oddział Wielkopolski “Macierz” PZCHiO oraz innych koncertach i akcjach charytatywnych. Z orkiestrą współpracuje na stałe Karol Bochański – solista Teatru Wielkiego, natomiast w latach 2006-2018 roku z orkiestrą występowała grupa choreograficzna składająca się ona z uczennic Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Orkiestra w swoim dorobku artystycznym posiada 6 płyt CD, w tym ostatnio wydaną z okazji swojego jubileuszu 55-lecia istnienia.